Nationale actie tegen de aanwezigheid van kernwapens op Belgische bodem

/ september 25, 2025/ Belgische coalite tegen kernwapens

Persbericht van de Belgische Coalitie tegen Kernwapens (25 september 2025)

Op zaterdag 27 september 2025, een dag na de Internationale Dag voor de Totale Uitbanning van Kernwapens, trekt de Belgische Coalitie tegen Kernwapens naar Kleine-Brogel voor een vreedzaam, zichtbaar en krachtig protest tegen de aanwezigheid van VS-kernbommen op Belgisch grondgebied.

Het is een publiek geheim dat de VS sinds 1963 naar schatting een twintigtal kernbommen stationeert in België als onderdeel van de nucleaire taakverdeling binnen de NAVO. Recent raakte bekend dat deze in alle stilte zijn vervangen door de nieuwe B61-12’s: precisiewapens die makkelijker inzetbaar zijn en dus nog gevaarlijker dan hun voorgangers. Dit gebeurde zonder publiek debat of parlementaire goedkeuring.

Dit jaar herdenken we de 80e verjaardag van de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki. De bombardementen kostten minstens 240.000 mensenlevens en markeerden het begin van het nucleaire tijdperk, dat tot op vandaag voortduurt. De herdenking van deze tragische gebeurtenissen benadrukt hoe belangrijk het is om te blijven streven naar een wereld zonder kernwapens.

De nucleaire dreiging is vandaag uiterst actueel. Wereldwijd bestaan er nog steeds 12.241 kernkoppen. Alle negen kernwapenstaten moderniseren en/of breiden hun arsenalen uit. Ook de aanwezigheid van VS-kernwapens in België maakt ons land tot een potentieel doelwit in geval van conflict. In plaats van veiligheid te garanderen, verhogen kernwapens het risico op oorlog, escalatie en nucleaire ongelukken. 

In de week van 21 september, de Internationale Dag van de Vrede, wappert de vredesvlag opnieuw in 223 Belgische steden en gemeenten. Daarmee tonen lokale besturen dat ze een vreedzame wereld wensen, vrij van kernwapens. Dat streven is meer dan ooit nodig in een tijd van oplopende geopolitieke spanningen, toenemende militarisering en fors stijgende militaire uitgaven in België, Europa en de rest van de wereld.

Echte veiligheid kan enkel bereikt worden door een volledige en mondiale uitbanning van kernwapens. Dat is het doel van het VN-Verdrag inzake het Verbod op Kernwapens (TPNW), dat in 2021 in werking trad. Intussen ondertekenden 94 landen dit verdrag, waarvan er 73 het ook ratificeerden. België weigerde tot op heden beide. De Belgische Coalitie tegen Kernwapens roept de Belgische regering op om een einde te maken aan de nucleaire taakverdeling binnen de NAVO en zich alsnog aan te sluiten bij het TPNW.

Met de actie in Kleine-Brogel brengt de Belgische Coalitie tegen Kernwapens duidelijke eisen naar voren:

  1. Volledige transparantie over de aanwezigheid en het beheer van kernwapens in België.
  2. Een verbod op kernwapens op Belgisch grondgebied, zodat ons land geen potentieel doelwit blijft.
  3. Toetreding van België tot het VN-Verdrag inzake het Verbod op Kernwapens (TPNW), dat in 2021 in werking trad.

Praktisch

  • Wat? Protestwandeling van ongeveer 7 km in de buurt van de luchtmachtbasis van Kleine-Brogel, met een picknick onderweg en een afsluitende actie met muziek en toespraken.
  • Wanneer? Zaterdag 27 september 2025, van 11u tot 16u30
  • Waar? Vertrek: Parking Keitelweg, Peer – Aankomst: Herenwijerstraat, Peer

Sprekers

  • Bert Engelaar (ABVV)
  • Ariane Estenne (MOC)
  • Ansje Vanbeselaere (Intal)
  • Samuel Legros & Giulia Contes (CNAPD)
  • Ludo De Brabander (Vrede vzw)

Meer informatie over de actie vind je hier. Op onze website publiceerden we bovendien een Q&A met de meest gestelde vragen over kernwapens, die je hier kunt raadplegen.

Contact NL: Bastien Willemot – bastien@vrede.be – 0478 73 30 42